Nives Špehar

Predpogoj za varno nošenje trepalnic je njihova strokovna aplikacija. Oseba, ki opravlja storitev podaljševanja, mora dobro poznati teorijo, vedeti mora katere so kontraindikacije za storitev ter poznati ukrepe v primeru težav. Storitev izvajamo na izjemno občutljivem organu, opravka imamo s sluznico, zelo ostrimi pincetami in super močnim lepilom, s katerim lahko povzročimo poškodbe sluznice in kože.

Žensk, ki se odločajo za umetne trepalnice je vedno več, precej manj pa je takih, ki dobro preučijo možne posledice nestrokovne aplikacije. Za obojestransko zadovoljstvo se morata vedno potruditi obe udeleženi strani: stilistka, ki mora storitev opraviti strokovno, in stranka, ki mora za svoje podaljške ustrezno skrbeti. Navodila naj podaljškov ne močimo, izhajajo iz zastarelega znanja. Higiena je ključnega pomena.

Ste primerna kandidatka za podaljšanje trepalnic?

Seznam kontraindikacij:

  • občutljivost na cianoakrilat (oteklina, srbečica, vnetje kože)
  • občutjivost na lateks, akril
  • kožne bolezni
  • nedavna operacija oči
  • poškodba na področju kjer izvajamo storitev (npr. opeklina)
  • vnetje ali oteklina okoli oči
  • preobčutljiva koža
  • bakterijske okužbe oči: konjunktivitis, ječmen, blefaritis, impetigo
  • virusne okužbe oči: hepes simplex, herpes zoster
  • parazitske bolezni: zajedavske uši
  • alopecija – izguba las in dlak (delna ali popolna) – podaljševanje trepalnic lahko stanje poslabša
  • trihotilomanija – bolezen puljenja dlak
  • kemoterapija
  • kontaktne leče (če niso odstranjene)
  • seneni nahod
  • astma
  • alergije in občutljivosti

V takšnih primerih mora stilistka zavrniti opravljanje storitve. Ker pa je seznam obširen je lažje, da stranka na uvodnem posvetu izpolni vprašalnik s katerim zberemo potrebne informacije. Stilistke, ki potrebujete tak vprašalnik, pišite mi, pa vam ga pošljem.

Poglejmo s kakšnimi težavami se v nadaljevanju lahko srečamo ob podaljševanju trepalnic.

PREOBČUTLJIVOST NA LEPILO

Glavna sestavina lepila, ki ga uporabljamo za podaljševanje trepalnic, je cianoakrilat. Snov v podobni obliki uporablja tudi medicinska stroka za zapiranje manjših ran. Lepila za podaljševanje trepalnic vsebujejo od 80% od 85% cianoakrilata. Več kot lepilo vsebuje cianoakrilata, močnejše je, veča pa se tudi možnost preobčutljivosti. In tu nastane razpotje: stranka želi, da ji trepalnice držijo super dolgo, da ne bo treba prepogosto na obnovo. Po drugi strani pa želimo lepilo, ki ni alergeno, ki je namenjeno občutljivim očem. Khm…. Kaj torej izbrati? Prihranek pri času in denarju ali zdravje? V praksi to pomeni, da boste obnovo preložili za slab teden.

Razlika med vsebnostmi cianoakrilata v različnih lepilih je izjemno majhna. Oseba, ki je občutljiva na cianoakrilat, pa bo alergijo razvila v vsakem primeru – le da bo ob uporabi manj močnega lepila do točke preloma prišla kasneje. 

POŠKODBE KOŽE

Cianoakrilat najdemo tudi v super lepilih, tako imenovanih sekundnih lepilih. Zakaj primerjava? Verjetno ste že kdaj lepili z njim in se vam je kakšna kapljica nehote nalepila na prst ali pa se vam je nalepilo kaj drugega. Super lepilo vsebuje 96% cianoakrilata, lepila za podaljševanje trepalnic pa 80% do 85%. Si predstavljate, da vam stilistka z lepilom zlepi veke?

POŠKODBE OČESNE SLUZNICE

Oči morajo biti med postopkom podaljševanja zaprte. Med delom mora stilistka večkrat preveriti ali je temu tako. In brez govorjenja, prosim! Med govorom namreč sodelujejo mišice celega obraza, vednon rahlo odpiramo oči. Ker lepilo na trepalnicah med strjevanjem oddaja hlape, lahko ti hlapi zaidejo v oči in povzročijo kemično opeklino sluznice. Zelo pogosto so takšne poškodbe pri osebah, ki imajo velike izbuljene oči.
Srečamo pa se tudi z očmi, ki so zelo nemirne, stranka (se) jih ne more umiriti. V takšnem primeru uporabim dve plasti mikropor traku, ki ga nalepim na veko. Običajno to zaleže, da se oko umiri, saj ima občutek obteženosti. Za umiritev pomaga tudi mirno okolje in primerna glasba.

Druga možna poškodba očesne sluznice pa so obliži (podloge) za pod oči. Če so nalepljene previsoko, drgnjejo sluznico. Prav tako se to lahko zgodi v primeru, če stranka govori. Med govorjenjem mišice obraza premikajo in potiskajo obliž v oko.
Kako prepoznamo razliko med poškodbo? V primeru kemične opekline je oko rdeče, rdečica pa običajno izgine v dveh oz. treh urah po storitvi. Odrgnina sluznice se kaže v spodnjem robu oči in izgine bistveno hitreje.

foto: London Lash Pro

TRAKCIJSKA ALOPECIJA

Nestrokovna aplikacija lahko povzroči tudi izgubo trepalnic, delno ali začasno. Vsako naravno trepalnico je potrebno s pomočjo pincet izolirati in nato nanjo prilepiti podaljšek. To res ni delo, kjer bi si lahko dovolili površnost. Ob nepazljivosti lahko zlepimo več trepalnic, predvsem se rade vmes prikradejo baby trepalnice, velike manj kot 3 mm. Zlepljena trepalnica, ki se drži druge trepalnice, raste ovirano, med rastjo prihaja do tenzije, ki povzroči poškodbno lasnega mešička, kar pomeni izgubo trepalnic. In če se to dogaja teden za tednom…

Izolacija trepalnic je najtežji začetni proces učenja, ki terja precej časa. Zato je stilistka začetnica počasnejša od izkušene stilistke. In prav je tako! Previdno z izbiro stilistke, ki vam obljublja nov set trepalnic v eni uri! Razen če imate na vsakem očesu le 40 trepalnic. V povprečju jih imamo od 100 do 120.

BLEFARITIS KOT POSLEDICA NEHIGIENE

Blefaritis kot posledica pomanjkljive higiene se kaže v obliki vnetja na robu zgornje veke. Tam se nabirajo telesna maščoba in očesni make-up. Da se izognemo zamašitvi lojnic je potrebno trepalnice dnevno očistiti. Tudi če ne uporabljate senčil, barvic, pudra ipd.! Za čistočo pa moramo poskrbeti tudi stilistke. Pincete morajo biti razkužene, da ne prenašamo okužb, vse, ki pridete na tretma z vnetjem, pa moramo zavrniti. Blefaritis je potrebno najprej pozdraviti, šele nato lahko nadaljujemo s podaljševanjem.

Namen današnjega zapisa ni odvrniti vas, da lepšate svoje učke s trepalnicami. Želim le opozoriti, da za to izberite osebo, ki ji zaupate.

foto: Bella by Nives

ZA KOLEGICE STILISTKE

VAŠE ZDRAVJE

Ob podaljševanju trepalnic najbolj obremenjujemo zapestja, oči in hrbet. To so področja, kjer bolečino čutimo takoj. Med delom je treba poskrbeti, da razbremenimo oči, zato je dobro, da ob menjavi kapljice lepila pogledamo v daljavo, ob pavzi pa razgibamo zapestja in raztegnemo hrbtenico.

Ne pozabimo pa tudi na dihala! Tam okvaro zaznamo kasneje. Prostor v katerem delamo mora biti večkrat dnevno prezračen, uporabljajte zaščitno masko! Hlapi lepila, ki smo jim izpostavljene, so agresivni. Govorim iz lastnih izkušenj. Izsušena ustnica v nosu, glavoboli, utrujenost, občasna zadihanost in končno pokašljevanje, ki ni prenehalo, so bili razlog za obiska zdravnika. Krvna slika je pokazala spremembno, ki je nakazovala na astmo, ki jo je potrdil pregled pri pulmologu. Metaholinski test je pokazal močno bronhialno predozivnost, alergijsko astmo na hlape lepila. Gre torej za poklicno astmo.

Slišala sem že za pomisleke kolegic, da pretiravam. Tudi sama sem mislila, da se mi kaj takega ne more zgoditi. Ko sem pred tremi leti brala o tem v mentorski skupini, sem mislila, da se to meni ne more zgoditi. Poklicne stilistke smo hlapom izpostavljene v povprečju 6 ur dnevno, medtem, ko jim je stranka uro in pol enkrat mesečno in če niste preobčutljivi na hlape lepila, potem brez skrbi. Poklicna astma je ena od poklicnih bolezni… tako kot so krčne žile pri poklicih, kjer se večino časa stoji.

Poskrbimo torej tudi za svoje zdravje, ne le zdravje naših strank. Obstaja kar nekaj raziskav, ki potrjujejo škodljiv vpliv hlapov cianokrilata na organizem tistega, ki ga več ur dnevno uporablja v svojem poklicu – lahko povzroči poklicno astmo in rinitis. (vir)

NE PRAVIM, DA NEHAJTE DELAT!

Naštela sem možne posledice. Delo podaljševanja trepalnic ni za vsakogar, naj vas v to ne žene zgolj želja po večjem zaslužku. Oseba, ki to storitev opravlja, mora biti natančna in potrpežjiva. Gre za mikrokiruško delo, kjer ni prostora za napake. Pot do strokovno in hitro opravljene storitve ni kratka in je še daljša, v kolikor storitve ne izvajate dnevno. Ne razumite me narobe, ne pravim, da se ne lotite tega. Opravljajte ta poklic, če v njem uživate. Opozarjam le, da to ni “easy money” – greš na tečaj, dobiš diplomo in že lahko služiš. Ne gre tako. Res je potrebno veliko vaje in truda, govorim iz lastnih izkušenj. Kljub temu, da izvajam usposabljanja za podaljševanje trepalnic, vam to odkrito povem. In če kdaj potrebujete strokovni nasvet ali mnenje, kontaktirajte me. Z veseljem si z vsako vzamem čas za takšne pogovore. Ne velja le za moje tečajnice. Menim, da si moramo med sabo pomagati in sodelovati. Le s skupnimi močmi lahko dvignemo zavedanje in nivo storitve na najvišjo raven.

Se beremo 😉
Nives

Želiš postali London Lash stilistka? Preveri datume, vsebino in ceno tečaja.